środa, 26 czerwca 2013

Historia perfum w reklamie - czyli o Chanel No.5

Chanel No.5 są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych perfum na świecie. Zapach stworzony 93 lata temu stanowi niedościgniony wzorzec i synonim luksusu. 

Jednak chciałabym Wam pokazać jak na przestrzeni lat zmieniała się reklama tych perfum, co zapewne dodatkowo przyczyniło sie do ich wyjątkowości.

1921


 Pierwsze grafiki i reklamy legendarnego zapachu Chanel powstały w tym samym roku, co pierwsza edycja perfum, czyli 1921. Od samego początku ten wyjątkowy zapach został zamknięty w przepięknym flakonie, którego forma nie zmieniona została do dziś. Autorem rysunku jest znany rysownik Sem.

1937

W 1937 roku pojawiła się jedna z pierwszych reklam w prasie. Było to w magazynie Harper's Bazaar a twarzą zapachu była sama Coco Chanel.

1957

Pierwszą gwiazdą, która stała się ambasadorką 5 i pojawiła się w reklamach, była amerykańska modelka i aktorka Suzy Parker. Za jej wybór odpowiedzialna była sama Coco a Parker reklamowała wszystkie produkty paryskiego domu mody.

1966

W 1966 roku nową twarzą serii kosmetyków Chanel No 5 została ikona stylu lat 70. Ali MacGraw. Aktorka wzbiła się na szczyty popularności dzięki kultowej roli Jennifer Cavalleri w filmie "Love Story". Autorem zdjęć był Jerome Ducrot

1971

Na początku lat siedemdziesiątych w magazynach pojawiła się kampania, której autorem był jeden z najlepszych modowych fotografów, Helmut Newton. Kampania ta zwraca naszą szczególną uwagę, gdyż w dużym stopniu odbiega od charakterystycznej estetyki zdjęć niemieckiego fotografa. Do udziału w kampanii zaproszono wtedy Jean Shrimpton, modelkę, która przez wielu uważana jest za pierwszą supermodelkę.

1972

W następnych latach paryski dom mody postawił na rodzimą gwiazdę. Przez następne 7 lat ambasadorką zapachu Chanel No.5 była aktorka Catherine Deneuve. W tym czasie pojawiać zaczęły się również pierwsze telewizyjne reklamy.

1986

W połowie lat 80. w roli ambasadorki Chanel zadebiutowała Carole Bouquet, francuska aktorka, jedna z dziewczyn James Bonda . Bouquet pozostała twarzą Chanel do 1997 roku a autorami zdjęć kampanii byli między innymi Patrick Demarchelier i Dominique Issermann.

1997


Pod koniec lat 90. w kampaniach Chanel zaczęły pojawiać się również modelki z wybiegów a pośród nich między innymi Estella Warren, która reprezentowała Chanel No 5 przez dwa sezony. W tym czasie powstała właśnie kampania reklamowa, której twórcą jest popularny francuski reżyserLuc Besson a Warren wciela się w postać baśniowego Czerwonego Kapturka. 

2004

Również Nicole Kidman u szczytu swojej popularności została wybrana na gwiazdę kampanii Chanel. Po wielkim sukcesie filmu "Moulin Rouge!" duet Nicole Kidman i Baz Luhrmann stworzyli niezwykle piękną i tajemniczą serię zdjęć oraz reklamę tv.

2009


W 2009 roku Nicole Kidman zastąpiła inna zdobywczyni Oskara, francuska aktorka Audrey Tautou. Jak w przypadku Kidman, również odtwórczyni roli kultowej Amelii przy kampanii Chanelwspółpracowała z reżyserem jej filmowego sukcesu, Jean-Pierre Jeunetem. A efekty były równie piorunujące jak w przypadku jej poprzedniczki.

2012

Od 2012 roku wszechobecna jest w mediach najnowsza reklama Chanel No.5, której twarzą pierwszy raz w historii marki został mężczyzna - i to nie byle jaki, bo sam Brad Pitt.

A waszym zdaniem która z gwiazd wypadła najlepiej w roli ambasadorki Chanel No 5? A może najlepiej w tej roli sprawdza się Brad Pitt?
4 komentarze :

  1. nie wiem czemu, ale mnie jakoś zapach tych perfum nie zachwyca:(

    OdpowiedzUsuń
  2. u mnie jutro będzie o tej eleganckiej Pani :)

    OdpowiedzUsuń
  3. To jest w sumie chyba taki klasyk do którego jeszcze nie dorosłam ;) O wiele bardziej przemawia do mnie Chanel CM ;)

    OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka